AKTUALNOŚCITu podaj tekst alternatywnyOpieka stacjonarna w przedszkolu w lipcu i w sierpniu.

W trosce o zapewnienie bezpiecznego pobytu dzieci w przedszkolu, podczas trwającej epidemii w czasie wakacji, została zmieniona organizacja pracy przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, w szkołach podstawowych, w lipcu i sierpniu 2020 r. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi GIS nie ma możliwości przemieszczania się dzieci pomiędzy placówkami, dlatego nasze przedszkole będzie czynne przez całe wakacje z dwutygodniową przerwą techniczną od 01.08.2020 r. do 16.08.2020 r. Pracujący rodzice mogą zgłosić dziecko na wybrany przez siebie termin w swojej placówce.
Dzieci należy zgłaszać do 22 czerwca 2020 r. Szczegóły w regulaminie.

Wymagane dokumenty do zapisania dziecka oraz regulamin, do opieki stacjonarnej w przedszkolu, znajdują się w załącznikach, będą również wydrukowane w przedszkolu.

PROCEDURA ORGANIZACJI OPIEKI W PRZEDSZKOLURegulamin dyżuru wakacyjnego 2020załacznik nr 1 -ZGLOSZENIE DZIECKA na lipieczałącznik nr 2 - OSWIADCZENIE RODZICA
PROCEDURA ORGANIZACJI OPIEKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH, W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. KS. JÓZEFA TISCHNERA W LIGOCIE, W CZASIE PANDEMII COVID-19.

PROCEDURA ORGANIZACJI OPIEKI W PRZEDSZKOLU-1Zał. nr 1 ZGŁOSZENIE DZIECKA DO STACJONARNEJ OPIEKI PRZEDSZKOLNEJ I KRYTERIA PIERWSZEŃSTWAZał. nr 2 OŚWIADCZENIE RODZICA przedszkole
PROCEDURA ORGANIZACJI ZAJĘĆ I OPIEKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. KS. JÓZEFA TISCHNERA W LIGOCIE, W CZASIE PANDEMII COVID-19.

PROCEDURA ORGANIZACJI PRACY SZKOŁYZał. nr 1 OŚWIADCZENIE RODZICA- RewalidacjaZał. nr 2 OŚWIADCZENIE RODZICA-ŚwietlicaZał nr 3 OŚWIADCZENIE RODZICA na konsultacjeTu podaj tekst alternatywny


Tu podaj tekst alternatywnyPotwierdzenie woli zapisu do przedszkolaPotwierdzenie woli zapisu do szkołyRekrutacja do przedszkoli 2020/2021Regulamin rekrutacji do Szkoły Podstawowej nr 1 w LigocieKarta zgłoszenia do Szkoły PodstawowejKarta zgłoszenia do Szkoły Podstawowej spoza obwodu


Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami włączyli się do konkursowego przedsięwzięcia edukacyjno-społecznego "Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem"- Edycja III realizowanego przez Gminę Czechowice-Dziedzice oraz Grupę LOTOS S.A., będącą partnerem finansowym.
Program edukacyjno-społeczny będzie realizowany w trakcie trwania roku szkolnego 2019/2020 : I część -jesienno-zimowa, II część - wiosenna.

• Uczniowie klasy III będą brali udział w projekcie:
"Prosto z pieca" - warsztaty ceramiczne
Zajęcia te pozwolą dzieciom na rozwinięcie talentów artystycznych, pomogą w wyrażaniu własnej wrażliwości artystycznej poprzez tworzenie różnymi technikami, rozwinięcie wyobraźni, kreatywnego myślenia.

• Uczniowie klasy VIII będą działać w projekcie:
"To, co najlepsze z fizyki"
Młodzież wyszuka i wybierze najbardziej efektowne i ciekawe doświadczenia, które będą mogli zaprezentować na swoim pokazie. Podczas pracy rozwiną swoją wiedzę i zainteresowanie naukami ścisłymi.

Tu podaj tekst alternatywny

2 września 2019 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Akademię przygotowała p. Joanna Ciach wraz z uczniami klasy III. Pani dyrektor Bogusława Wrzoł przywitała rodziców, uczniów i pracowników szkoły. Ważnym momentem akademii było Ślubowanie Pierwszaków i pasowanie ich na uczniów klasy I. Ich wychowawczynią jest p. Jolanta Paszek-Przyłucka. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym!

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 i pożegnanie pani dyrektor, (kliknij)
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
dla uczniów
Szkoły Podstawowej
Nr1 w Ligocie
godz. 9- ta

Msza św. w Kościele
w Ligocie dla wszystkich uczniów o godz. 8.00
KOMUNIKAT

Zebranie organizacyjne dla rodziców dzieci zapisanych do oddziałów przedszkolnych
na rok 2019/2020
odbędzie się 28.08.2019r.godz.17.00
w salach przedszkola
przy Szkole Podstawowej
Nr 1 w Ligocie
9 edycja konkursu czytelniczego:” Szlakiem Jeżycjady”

22 maja 2019 roku po raz dziewiąty spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 1 w Ligocie na konkursie czytelniczym poświęconym twórczości Małgorzaty Musierowicz i jej poznańskiej sagi :
” Szlakiem Jeżycjady”. Konkurs objął honorowym patronatem Burmistrz Czechowic Dziedzic – Marian Błachut. W konkursie wzięli udział uczniowie z czechowickich szkół podstawowych z klas IV-VI. Pierwsze trzy miejsca przypadły w udziale :

Szkole Podstawowej nr 2 z Czechowic – Dziedzic: 1 miejsce
Szkole Podstawowej nr 4 z Czechowic – Dziedzic : 2 miejsce
Szkole Podstawowej nr 7 z Czechowic – Dziedzic: 3 miejsce
Jak co roku, uczestnicy zmagań konkursowych wykazali się świetną znajomością zaproponowanych lektur, więc kolejnym etapom konkursu towarzyszyły emocje i żywiołowo wyrażane uczucia. Nas – organizatorów cieszy fakt, że od tylu lat na nasze zaproszenie zawsze odpowiadają okoliczne szkoły, a młodzież chętnie czyta zaproponowaną lekturę. Wszak wiadomo, że „człowiek czytający wart jest dwóch”. Mamy nadzieję, że dobra ponadczasowa, nieutylitarna literatura to okazja do rozmów i przemyśleń o życiu, problemach, wartościach i wyborach. Uczniowie, wchodząc w świat „poznańskiej sagi”, tworzą w swoich umysłach obrazy, swobodne myśli i własne zdanie na temat otaczającego świata, otaczającej rzeczywistości. Wiedzą, co w życiu jest ważne, jakimi zasadami należy się kierować, jak nie zagubić się w dzisiejszym świecie. Równocześnie, jako organizatorzy liczymy na to, że słabość do książek stanie się siłą młodego człowieka, a czytanie stanie się skłonnością do wolności w każdej sferze życia młodego człowieka. Za rok jubileuszowa- 10 już edycja konkursu… Mamy nadzieję, że będzie niezapominana i wyjątkowa…
Klasa 2 SP na zajęciach rozmawiała o zdrowym odżywianiu oraz higienie jamy ustnej. Odbyły się zajęcia pokazowe dotyczące budowy jamy ustnej oraz ćwiczenia praktyczne doskonalące prawidłowe mycie zębów.

Joanna Ciach

Tu podaj tekst alternatywny

Jak co roku uczniowie klas 1-3 SP wzięli udział w Spartakiadzie. Mieszane składy klasowe zmagały się w różnorodnych konkurencjach na sali gimnastycznej. Mimo zaciętej rywalizacji, było wiele zabawy i radości, a każdy pamiętał o zasadach "fair play".

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny

Osiągnięcia sportowe naszych uczniów

Tegoroczne zmagania sportowe do tej pory są dla nas pasmem sukcesów.
W rywalizacji dzieci klas IV-VI udało nam się awansować na szczebel rejonowy w tenisie stołowym, gdzie spośród najlepszych drużyn z powiatu bielskiego, żywieckiego i miasta Bielsko-Biała zajęliśmy II miejsce w składzie (N.Gębczyńska, K.Jarczok, M.Łukosz).
Natomiast chłopcy po awansie na szczebel powiatowy zajęli IV miejsce(M.Czernin, J.Gazda , M.Szperka)
W zmaganiach młodzieży uczniowie w składzie( A.Małysz,Tobiasz Gazda,Ł.Zbijowski)również awansowali na szczebel powiatowy w tenisie stołowym. Wiele emocji dostarczyła nam rywalizacja w grach zespołowych, w koszykówce i piłce ręcznej ,gdzie po fantastycznej walce chłopcy w składzie(T.Greń, P.Janusz,T.Gazda, A.Małysz, T.Gazda, J.Janik, M.Buczek, B.Poniewierski, R.Kajstura, B.Piekiełko, N.Zarzyna, K.Denisz) zajęli II miejsca w półfinałach powiatowych. Rok szkolny jeszcze się nie zakończył, przed nami zawody lekkoatletyczne, więc również liczymy na wiele emocji.

Wszystkim biorącym udział w zawodach sportowych gratulujemy i życzymy powodzenia.

Rafał Bargiel

Tu podaj tekst alternatywny

Klauzula informacyjna - RODO (kliknij)
12 marca odśpiewaniem hymnu rodziny szkół tischnerowskich i złożeniem kwiatów pod tablicą patrona uczciliśmy urodziny ks. prof. Józefa Tischnera.Zapełniliśmy salę gimnastyczna ubrani w piękne stroje, a góralska nuta dotarła pewnie do Łopusznej. Przedszkolaki przyniosły misie Bartki, a ich Panie włożyły góralskie stroje rytmicznie podrygując w rytm rzewnej nuty. Na koniec pogratulowaliśmy sobie obecności wg zwyczaju p. Kazimierza Tischnera

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny

Uczniowie klasy piątej byli uczestnikami i twórcami niezwykłej lekcji języka polskiego, która pozwoliła im przenieść się do świata tajemniczego ogrodu z lektury F.H.Burnett. Miejsce to owiane tajemnicą i milczeniem stanowi najważniejszy element fabuły. Uczniowie, pracując twórczo nad oddaniem atmosfery ogrodu z powieści, stali się ogrodnikami, architektami i wykonawcami tego świata. Dostrzegli,że świat przyrody, to miejsce, gdzie można poczuć się szczęśliwym, odnaleźć wiarę,spokój i ukojenie. Podczas pracy przenieśli swoje wizję "tajemniczych ogrodów" do świata rzeczywistego, utożsamili się z bohaterami i uczuciami, których doświadczyli podczas czytania powieści.
Zaproponowana forma pracy na pewno pozwoli uczniom zapamiętać przesłanie książki, a działania w grupach przyczynią się do wzajemnego poznania, odkrycia talentów, możliwości, pomysłów i kreatywności. Bowiem wiadomo, że uczeń najlepiej zapamiętuje wtedy, kiedy czegoś doświadczy, coś przeżyje i zrozumie. Powstały "świat ogrodów" ubarwi nadchodzący czas i pracownię językową swoimi kolorami, kwiatami i roślinnością. Nauczy też postawy odpowiedzialności za wykonane dzieło, które trzeba teraz pielęgnować, aby cieszyło jak najdłużej naszą społeczność szkolną. Wykonawcom dziękuję za zaangażowanie, kreatywność, pomysłowość i pasję, z jaką wykonali zadanie.

Renata Okrzeszowska

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny

Już po raz trzeci nasza szkoła wzięła udział w konkursie "Gwary nie tylko śląskiej". Celem konkursu była popularyzacja gwary nie tylko śląskiej wśród dzieci i młodzieży, odkrywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego naszego kraju, kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i przywiązania do rodzinnej ziemi. Wreszcie celem konkursu było promowanie młodych talentów, których jak się okazało w naszym powiecie nie brakuje.Uczestnicy zaprezentowali utwory znane i lubiane w różnych gwarach, co przyczyniło się do wzruszenia i rozbawienia zgromadzonej publiczności. W wyniku zmagań konkursowych nasza uczennica Pola Siwik z klasy 6 zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy naszej zwyciężczyni!

Renata Okrzeszowska

Tu podaj tekst alternatywny

Informacje dot. rekrutacji do przedszkoli - (kliknij)
Podziękowania dla sponsorów Balu Szkolnego - (kliknij)
18 grudnia odbył się Szkolny konkurs recytatorski o tematyce świątecznej dla klas 1- 3. Laureaci otrzymali zasłużone nagrody. Gratulujemy!

Tu podaj tekst alternatywny

Przed świętami dzieci z klas I-III upiekły tradycyjne pierniczki, które później wspólnie udekorowały. Zapach pierników i liczne dekoracje w klasach oraz na korytarzu wprawiły nas w świąteczny nastrój.

Tu podaj tekst alternatywny

Tu podaj tekst alternatywny

Tu podaj tekst alternatywnyTu podaj tekst alternatywny

19 listopada uczniowie II i III klasy SP udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ligocie na spotkanie z autorem bajek dla dzieci, panem Przemysławem Wechterowiczem.

Tu podaj tekst alternatywny


Aleksandra Zuziak zdobyła 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Filozof-Oratorskim na Ścieżkach Życia Tischnerowskie Drogowskazy

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny

OGÓLNOPOLSKI KONKURS FILOZOFICZNO-ORATORSKI "NA ŚCIEŻKACH ŻYCIA. TISCHNEROWSKIE DROGOWSKAZY" w 23 LO W ŁODZI - (kliknij)
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Coroczny Rajd Tischnerowski to inicjatywa, która łączy i jednoczy młodzież skupioną w Rodzinie Szkół Tischnerowskich. Każdego roku jedna ze szkół noszących imię ks. prof. Józefa Tischnera organizuje takie spotkanie.
Data i miejsce tegorocznego, XVII już Rajdu, nie były przypadkowe. Uczestnicy zjechali się do Wadowic 18.10.2018 roku, by we wspólnym wędrowaniu uczcić 40-tą rocznicę wyboru Karola kard. Wojtyły na Papieża. Organizatoramibyło bowiem CKZiUNr 1 w Wadowicach (szkoła, której od lat patronuje ks. prof. Józef Tischner)we współpracy z Panem KazimierzemTischnerem– prezesem Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”.
Wyzwanie podjęło 112 uczniów i ich opiekunowie ze szkół w Żorach, Bochni, Domosławicach, Ligocie i oczywiście z Wadowic. Pogoda dopisywała uczestnikom, którzy przemierzali szlaki młodego Karola Wojtyły, zobaczyli miejsca szczególnie Mu drogie i bliskie. Trasa Rajdu wiodła z Wadowic, przez Lanckoronę do Kalwarii Zebrzydowskiej do Klasztoruoo. Bernardynów (wpisany na Listę Dziedzictwa Kultury UNESCO), gdzie kiedyś mały Karol zawierzył się całkowicie opiece Matki Boskiej. Karol z ojcem często wędrowaliKalwaryjskimi Dróżkami w skupieniu, gdzie zapach i szelest jesiennych liści sprzyjały refleksji i zadumie… Niesamowita atmosfera trasy Rajdu udzieliła się uczestnikom i wszyscy byli zgodni, że wciąż czuć tam Ducha Ojca Świętego, który nie tylko w dzieciństwie, ale przez całe swoje życie wspominał Kalwarię Zebrzydowską.
Wieczorem do uczestników dołączył Gość Specjalny – pan Kazimierz Tischner – brat ks. profesora Józefa Tischnera. Po kolacji, która miała charakter spotkania integracyjnego, zapanowała prawdziwie radosna atmosfera, bowiem każda szkoła miała okazję się zaprezentować. Młodym ludziom nie zabrakło inwencji twórczej, a pan Kazimierz,swoim poczuciem humoru, ciepłem i serdecznością tchnął w uczestników jeszcze większą radość i entuzjazm.
Niemałą przyjemność, ale i niespodziankę sprawił pan Kazimierz Tischner uczniom klasy 1j CKZiUNr 1, kiedy w piątek z samego rana przybył do nich na lekcję, odpowiadając na zaproszenie polonistki, pani Renaty Marek. Przybliżył im swoje dzieciństwo i młodośćbrata – księdza profesora oraz pokazał wpływ osobowości Księdza na swój własny rozwój. Czuł, że wiele mu zawdzięcza. Dlatego pan Kazimierz obiecał sobie, że po śmierci Brata zrobi wszystko, żeby pozostawione przez niego dziedzictwo nie przepadło, że będzie promował myśl, filozofię i dorobek intelektualny księdza profesora. Stąd to jemu właśnie zawdzięczamy Rodzinę Szkół Tischnerowskich czy Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”.
Młodzież była zachwycona zarówno spotkaniem jak i osobowością pana Kazimierza Tischnera.
Dalsza część dnia przebiegała już bez niespodzianek. O godzinie 9.00 uczestnicy zgromadzili się na Mszy św. w Bazylice ONMP w Wadowicach, która została odprawiona przez ks. Piotra Sałaciaka - katechetęCKZiUNr 1. Po Mszy nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II, pod którymmłodzież odśpiewała „Barkę”.Następnie uczestnicy Rajdu udali się do Domu Rodzinnego Ojca Świętego. Zarówno Muzeum Jana Pawła II jak i sama zgromadzona ekspozycja zrobiły na uczestnikach spore wrażenie.
Po tak bogatej duchowej uczcie nadszedł czas, by gościeponownie odwiedzili progi gospodarzy tegorocznego Rajdu, czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1. Zebranych gości przywitała DyrektorCKZiU Nr 1 Jolanta Satława. Spotkanie podsumowujące zaszczycił swą obecnością wicestarosta wadowicki – pan Andrzej Górecki, który podkreślił ważność takich spotkań i wymienił się z młodzieżą i jej opiekunami refleksją na temat znaczenia Ojca Świętego i ks. profesora Tischnera dla współczesnego człowieka. Po spotkaniu zgromadzeni udali się na wspólny obiad, na którym dzielili się przeżyciami i zacieśniali więzi. Sprzyjał temu także słodki, typowo wadowicki akcent, czyli kremówka papieska, której nie mogło zabraknąć.
Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy… A czas spędzony w tak miłej atmosferze zdawał się biec jeszcze szybciej. Uczestnicy, ubogaceni duchowym dziedzictwem Jana Pawła II i ks. prof. Józefa Tischnera wyjechali do swoich domów, otrzymując pamiątkowe torby z mottem tegorocznego Rajdu, słowami ks. Tischnera: „Coby wiedzieć ka iść, cego się trzymać…” A to przecież w życiu jest najważniejsze.

Do zobaczenia w przyszłym roku na szlakach kolejnego Tischnerowskiego Rajdu!


W październiku dzieci z klas 1-3 oraz przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. "O krasnalku i babci" w wykonaniu Teatrzyku "Skrzat" z Krakowa.

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny

25 października klasy 1-3 SP pojechały na wycieczkę do Gliwic.

Najpierw zwiedziliśmy Kolejkowo, które zabrało nasw podróż do miniaturowego świata. To ogromna makieta, tętniąca życiem i przedstawiająca wspaniały Śląsk. Podziwialiśmy Dworzec kolejowy w Gliwicach, Dziki Zachód, jedyny w Polsce pływający na makiecie statek, czy też odbyliśmy podróż w czasie – od prehistorycznych dinozaurów, przez wizytę w średniowiecznym zamku aż do krainy pełnej węgla w pobliżu XIX wiecznej kopalni.

Drugim punktem wyprawy była Galeria Figur Stalowych. Wystawa rzeźb stalowych, którą obejrzeliśmy zrobiła na nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy imponujących rozmiarów figury robotów, bohaterów kreskówek i filmów animowanych, zwierzęta, postaci filmowych oraz perfekcyjnie zrekonstruowanych samochodów, które powstały w wyniku przetworzenia i obróbki złomu. To atrakcja unikalna nie tylko w skali Polski, ale także Europy i całego świata. Każdy z nas mógł usiąść na motorze lub za kierownicą samochodu.

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W klasach młodszych, na początku każdego roku szkolnego dzieci utrwalają zasady, które obowiązują w czasie poruszania się po drodze. 10 października, w ramach edukacji w tym kierunku, klasę 2a odwiedzili Panowie policjanci. Tematem spotkania było bezpieczeństwo na drodze, w szkole i w domu. Policjanci rozmawiali z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności przypomnieli zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz wspólnie z dziećmi omówili niektóre znaki drogowe. Zwrócili uwagę również na korzyści noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas nieznajoma osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji.

Joanna Ciach

Tu podaj tekst alternatywny

Projekt „ Nie ma jak w przedszkolu. Wsparcie przedszkoli w Czechowicach-Dziedzicach”. W ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. Projekt jest realizowany w naszej szkole oraz w Szkole Podstawowej nr 7 w Czechowicach-Dziedzicach.

Szczegóły w zakładce "Projekt przedszkolny"
W tym roku kalendarzowym nasza Szkoła przyłączyła się do Akcji „Klapki Dla Gambii” realizowanej przez Uczelnię ATH w Bielsku-Białej. Akcja ta miała na celu zebranie jak największej ilości par klapek dla mieszkańców Afryki. 15 czerwca odwiedziliśmy bielską uczelnię i przekazaliśmy 56 par. Były podziękowania,wystawa oraz spotkanie z inicjatorem tego wydarzenia Panem Maciejem Kalarusem. W lipcu odbyło się wielkie liczenie, sortowanie, pakowanie i tak okazało się, że uzbierano w sumie aż 21.133 par klapek. W sierpniu Pan Maciej wraz ze studentami wyruszył do Afryki aby osobiście wręczyć je mieszkańcom Gambii.
Dziękujemy Pani Agacie Jasik za motywację, dostarczenie specjalnego pudła na nasze klapki oraz wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki!

Aleksandra Czernin

Zdjęcia - (kliknij)
Uczniowie klasy 5 sportowej rozpoczęli nowy rok szkolny bardzo intensywnie. 1 września Klaudia, Natalia i Michał (na co dzień trenujący pod czujnym okiem trenerów MKS Czechowice-Dziedzice oraz P. Rafała Bargla)uczestniczyli w Imprezie Sportowej na Stadionie Narodowym w Warszawie. Odbywała się tam druga edycja Pingpongowego PGE Narodowego. Dla uczczenia w sportowy sposób setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości Polski Związek Tenisa Stołowego na płycie naszego stadionu zainstalował 100 stołów do ping-ponga. Nasi uczniowie mięli okazję zagrać kilka meczy z najlepszymi zawodnikami, spotkać największe gwiazdy i zdobyć cenne autografy.
Dziękujemy MKS Czechowice –Dziedzice oraz PZTS za możliwość udziału w tym wydarzeniu.

Bogusława Wrzoł

Zdjęcia - (kliknij)
16 czerwca od samego rana trwały przygotowania do naszego Pikniku Szkolnego. Pogoda w tym roku dopisała i przyciągnęła prawdziwe tłumy. Piknik rozpoczęliśmy występami przedszkolaków oraz naszych uczniów. Na scenie zaprezentowali się także harcerze z 25 Drużyny „Fenix” oraz Pani Natalia z gorącą Zumbą. Oprócz tego mogliśmy uczestniczyć w warsztatach decoupage oraz wybuchowych zajęciach Unikids. Ci, którzy szukali wrażeń mogli poszaleć na dmuchańcach i poturlać się w kuli zorbingowej. Pierwszy raz mogliśmy spróbować swoich sił na strzelnicy paintball.W tym roku Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ligocie zafundowali nam niezłe emocje prezentując prawdziwy pożar na płycie boiska. Mogliśmy podpatrzeć ich ciężką pracę, którą wykonują na co dzień. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Atrakcją, która przyciągnęła dosłownie wszystkich okazała się fotobudka - mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Ten, kto nudził się w kolejce mógł zrobić się na bóstwo u Pani Ani, która malowała buzie oraz Pani Kasi, która zaplatała kolorowe warkocze. Dla łasuchów był przygotowany bogaty bufet: kiełbaski, pizza i pyszne wypieki naszych mam.
Dziękujemy Nauczycielom, Rodzicom, Uczniom, naszym Sponsorom, którzy pomogli nam zorganizować tak atrakcyjną imprezę plenerową oraz wszystkim uczestnikom pikniku za wspólnie spędzony czas!

Rada Rodziców

Zdjęcia - (kliknij)
KOMUNIKAT W SPRAWIE ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

MSZA ŚW. GODZ.8.00

ROZPOCZĘCIE DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM GODZ.9.00
KOMUNIKAT DLA RODZICÓW DZIECI ZAPISANYCH DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH NA ROK SZKOLNY 2018/2019

Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 1 im.ks.Józefa Tischnera w Ligocie zaprasza rodziców dzieci przedszkolnych na spotkanie w dniu 30.08.2018r. godz:
Grupa 3 i 4 latków - 16-ta
Grupa 5 i 6 latków - 16.30
Na zebraniu będzie obecny Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Pan Mirosław Olek

Spotkanie odbędzie się w szkole - w nowych salach przedszkolnych
Obowiązek informacyjny ogólny - (kliknij)
Konkurs ”Niska emisja .Poważne zagrożenie dla środowiska”

Dnia 20 czerwca 2018r.uczniowie naszej szkoły odebrali nagrody w konkursie „Niska emisja. Poważne zagrożenie dla środowiska” – edycja II. Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród miało miejsce w Urzędzie Miasta Czechowicach-Dziedzicach. Uczniowie odebrali nagrody z rąk samego Burmistrza pana Mariana Błachuta. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach. Nasi uczniowie brali udział w kategorii „Wiedza”. I miejsce otrzymała Martyna Mituś z klasy 3A ( zał.1),a w Szkole Podstawowej Krzysztof Wydra z klasy VI. Były też nagrody za II miejsce - Wiktoria Cembala z klasy VII i Gabriela Gazda z klasy VI(zał.2) Nagrody za trzecie miejsce otrzymali: Ryszard Gębczyński z klasy VII i Jakub Janik z klasy VI(zał.3)
Gratulujemy!

Sylwia Paszek

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
7 czerwca 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie recytatorskim poświęconym twórczości Jana Twardowskiego, organizowanym przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Czechowicach - Dziedzicach. Zadaniem uczestników konkursu była recytacja dowolnego utworu księdza - poety w regulaminowym czasie i zgodnie z przyjętymi kryteriami. Jury miało trudne zadanie oceny popisów recytatorskich, ponieważ konkurs miał bardzo wysoki poziom i pokazał,że młodzież i dzieci lubią poezję, czują jej wymowę i potrafią z pasją i zaangażowanie zaprezentować tekst na scenie. I tak w kategorii klas VII i gimnazjum Zuzanna Kłaptocz zajęła 2 miejsce, a Pola Siwik w kategorii klas IV - VII otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy uczestniczkom zmagań konkursowych i liczymy na kolejne popisy recytatorskie.

Renata Okrzeszowska

Tu podaj tekst alternatywny

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie Szkoły Podstawowej z klasy 2, 3a i 3b wzięli udział w projekcie „Eksperci programowania w podregionie bielskim"
Szczegóły - (kliknij)
Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów do udziału w międzyszkolnym konkursie plastyczno - literackim pt. "Jesteśmy sobie potrzebni - integracja w moich oczach". Termin składanie prac: 8 czerwca 2018r. Wszelkie pytania możecie kierować do pedagogów specjalnych.

Justyna Borowska
Janina Dziech
Edyta Kominek
Monika Krypczyk
Lidia Tysnarzewska
16 maja 2018r. pod patronatem Burmistrza Czechowic - Dziedzic pana Mariana Błachuta odbył się w naszej szkole po raz ósmy już konkurs czytelniczy: ". Szlakiem Jeżycjady". Zgromadził on wiernych od lat fascynatów twórczości Małgorzaty Musierowicz, ale i nie zabrakło takich uczestników, którzy po raz pierwszy weszli na drogę poznańskiej sagi. W tym roku drużyny biorące udział w konkursie miały za zadanie zapoznać się z kolejnymi częściami powieści : "Dziecko piątku", "Nutria i Nerwus", "Córka Robrojka". Zadanie to wykonały doskonale, o czym świadczył poziom przygotowania i zacięta rywalizacja - konieczna bowiem okazała się dogrywka.
Nas - organizatorów konkursu cieszy fakt, że młodzież sięga po literaturę niosącą wartości ponadczasowe, nieutylitarne, stawiające na pierwszym miejscu: miłość, przyjaźń, dobroć czy otwartość na drugiego człowieka. Mamy nadzieję,że konkurs przyczynia się do podniesienia poziomu czytelnictwa i motywuje do przemyśleń na temat tego, co w życiu ważne, istotne i wartościowe.

Renata Okrzeszowska, Agata Biela

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Spotkanie z Gwatemalą
Dnia 12 maja 2018 r.(sobota)odbyło się w naszej szkole spotkanie z mieszkanką Gwatemali. W spotkaniu brali udział przede wszystkim uczniowie klas 3 i 2gimnazjum. Nasze spotkanie było dwujęzyczne, ponieważ Dziewczyna z Gwatemali - Sofiiposługiwała się językiem angielskim. Jak się dowiedzieliśmy jej językiem urzędowym jest język hiszpański. Byli wśród nas tacy, którzy przełamali bariery językowe i podjęli próby nawiązania rozmowy z naszym gościem z doskonałym rezultatem. Sofii pokazała nam atrakcyjną prezentację, która dostarczyła nam wielu ciekawych informacji dotyczących środowiska przyrodniczego Gwatemali, jej historii, zwyczajów, tamtejszych tradycji i kuchni. Położenie geograficzne Gwatemali - jej dostęp do Oceanu Spokojnego,Atlantyckiego,Morza Karaibskiego sprawiają, że znajdują się tam urokliwe krajobrazy. Sofii miała okazję zobaczyć naszą szkołę i wystrój sal lekcyjnych, czym była bardzo pozytywnie zaskoczona. Chociaż była to sobota i dzień wolny od zajęć szkolnych na spotkanie przyszło wielu uczniów zainteresowanych życiem na innym kontynencie. Na zakończenie naszego spotkania, uczniowie wręczyli Sofii bukiecik tulipanów i dwie piękne kartki w wykonaniu naszych uzdolnionych plastycznie uczennic– Wiktorii Kozik(kl.3a) i Gabrysi Kocur (kl.2a),na których uczestnicy spotkania złożyli swoje pamiątkowe podpisy. Całe spotkanie przebiegało w miłej,a momentami nawet zabawnej atmosferze. Było to oczywiście zasługą Sofii, która jest osobą niesamowicie pogodną, towarzyską i bezpośrednią. Kto wie, czy ktoś z uczestników naszego spotkania będzie kiedyś w Gwatemali?

Sylwia Paszek

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w "Konkursie gwary nie tylko śląskiej" organizowanym przez szkołę nr 4 z Czechowic - Dziedzic. Celem konkursu była popularyzacja gwary nie tylko śląskiej wśród dzieci i młodzieży, odkrywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego naszego kraju, kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i przywiązania do rodzinnej ziemi. Zgodnie z tematem konkursu, zaprezentowano teksty gwarowe o tematyce obyczajowej, opisującej wydarzenia z przeszłości, a także tradycyjne obrzędy ludowe. Uczestnicy i uczestniczki "rozprowiali m.in. o skubaniu piyrzo,namolnym pytoku, czy babskim wyborze". Jury uważnie wysłuchało przygotowanych prezentacji gwarowych i zgodnie z regulaminem konkursu wyłoniło najlepszych uczniów, posługujących się płynnie gwarą. Uczennica naszej szkoły - Zuzanna Kłaptocz z kl. 3b zajęła I miejsce w kategorii gimnazjów i klas siódmych. Gratulujemy Zuzi zajętego miejsca.

Renata Okrzeszowska

Tu podaj tekst alternatywny
11.04.2018r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski pt."Co słonko widziało?" Konkurs ten został zorganizowany przez p. Jolantę Paszek-Przyłucką. Wzięły w nim udział dzieci z klas 1-3 SP. Mali aktorzy zaprezentowali wiersze, które wprowadziły wszystkich w wiosenny, radosny nastrój. W konkursie wyłoniono czterech laureatów: Antonina Wizner, Marta Kubisz, Gabriela Guzy, Justyna Nowak. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Tu podaj tekst alternatywny
Interaktywna lekcja

Dnia 09.03.2018r. w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta w ramach programu „Aktywna Tablica”. Była to lekcja informatyki w kl.VI SP. Temat lekcji „Programowanie w języku Scratch – jak przejść przez labirynt.” Lekcję prowadził nauczyciel informatyki p.Marcin Smuda. Była to lekcja nietypowa, ponieważ oprócz nauczycieli naszej szkoły byli obecni również nauczyciele pobliskich szkół – SP Nr 3w Ligocie, ZSP w Bronowie. Na lekcji uczniowie klasy VI wykazali się znajomością programu Scratch, który wprowadza ich w świat programowania .Korzystając z monitora interaktywnego i laptopa uczniowie budowali skrypty z gotowych bloków, które doprowadziły ich do rozwiązania konkretnego zadania – jak przejść przez labirynt. Uczniowie doskonale poradzili sobie z tym zadaniem.
Udział w programie „Aktywna Tablica” pozwolił naszej szkole na pozyskanie kolejnego sprzętu - dwa monitory interaktywne, które zostały rozdysponowane w kolejnych salach lekcyjnych. Udział szkoły w programie „Aktywna Tablica” pozwolił również nawiązać bliższe więzi pomiędzy nauczycielami sąsiednich szkół i wzajemną wymianę doświadczeń z wykorzystaniem programów i sprzętu interaktywnego.

Sylwia Paszek

Tu podaj tekst alternatywny

Scenariusze wybranych lekcji przeprowadzonych w ramach programu „Aktywna Tablica”:

geografia - (kliknij)
informatyka - (kliknij)
edukacja polonistyczna - (kliknij)
edukacja przyrodnicza - (kliknij) historia - (kliknij)
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych :

(kliknij)
24 stycznia 2017 r. odbyła się premiera przedstawienia pt.: „Miłość od prehistorii do współczesności”. Dwudziestu siedmiu uczniów z naszej szkoły z udziałem podopiecznych z klas integracyjnych, pokazali jak zmieniało się podejście i wyrażanie uczuć w poszczególnych epokach historycznych.
Najbardziej zachwycił widzów występ Zosi Fajferek i Kuby Janika, którzy wcielili się w rolę Romea i Julii. Ciekawa była również interpretacja czasów prehistorycznych, starożytnej Grecji, średniowiecznych oraz czasów współczesnych. Do wspanialej prezentacji zachęciła nas Martyna Bieńko, która wyśpiewała m. in. piosenkę: „Być kobietą”. Na scenie pojawiła się żywa dekoracja, np.: greckie kolumny, średniowieczny obraz namalowany na płótnie przez Agatę Indekę, barokowy balkon, czy zawieszone serca. Przedstawienie to przygotowaliśmy pod okiem p. Lidii Tysnarzewskiej, która zachęciła nas 13 lutego 2018 r. do pokazania tej sztuki dzieciom z Domu Małego Dziecka w Bielsku-Białej oraz uczniom Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 6 w Bielsku- Białej . Planujemy jeszcze nagrać audycję radiową w rozgłośni Anioł Beskidów, zmierzyć się na konkursie grup teatralnych SAGA 2018 oraz pokazać spektakl na Marszu dla Życia i Rodziny w Bielsku- Białej.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu tego przedsięwzięcia m. in. p Machalicy za doradztwo muzyczne, p. Szklarskiej- Włosik za elementy dekoracyjne, za pomoc w czasie występu paniom Justynom oraz wszystkim życzliwym ludziom. Nasze przedstawienie było również zachętą do konkursu plastycznego i przeprowadzenia wywiadów na temat miłości, bowiem jak powiedziała p. Wanda Półtawska „ Nie ma miłości, są za to ludzie, którzy kochają”

Oto kilka zdjęć z naszego występu w Szkole Podstawowej nr 6 w Bielsku-Białej umieszczonych w Gościu Niedzielnym 25 lutego 2018 r (kliknij na zdjęciu):

tekst alternatywny
Podziękowania dla sponsorów Balu Szkolnego
IV edycja konkursu wokalnego

24 października 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Józefa Tischnera w Ligocie odbyła się czwarta edycja konkursu wokalnego „Piosenka jest dobra na wszystko”.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-3 z gminy Czechowice-Dziedzice.
Szkoły reprezentowało po dwóch uczestników, którzy podczas solowego występu śpiewali polskie piosenki. Jurorzy pod przewodnictwem pani Lucyny Machalicy, zwracali szczególną uwagę na dobór repertuaru dostosowanego do wieku uczestnika, umiejętności wokalne oraz ogólne wrażenia artystyczne. Wybór zwycięzcy nie był prosty, gdyż uczestnicy konkursu wykazali się profesjonalnym przygotowaniem i dużym talentem muzycznym. Po burzliwych obradach, komisja konkursowa wyłoniła laureatów.
I miejsce zdobyły Martyna Wawrzynek i Emilia Piesiur ze Szkoły Podstawowej nr 4. Komisja przyznała 5 drugich miejsc następującym osobom: Annie Chromik i Agacie Budny ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ligocie, Milenie Huhulik i Julii Paszek ze Szkoły Podstawowej nr 5, Paulinie Kłaptocz ze Szkoły Podstawowej w Bronowie. III miejsce zajął Radosław Grzebelec ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ligocie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, które wręczyła pani dyrektor szkoły Bożena Dyrda. Międzyszkolny konkurs wokalny „Piosenka jest dobra na wszystko” rozbudza w dzieciach zainteresowania muzyką i przygotowuje je do aktywnego uczestnictwa w życiu muzycznym.

Organizatorki konkursu: Jolanta Paszek-Przyłucka i Wiesława Sobczak

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
10 listopada 2017r. uczennice klasy drugiej Amelia Kaliska, Marta Kubisz i Paulina Machalica pod opieką p. Jolanty Paszek-Przyłuckiej, przystąpiły do realizacji projektu w ramach Programu edukacyjno- społecznego "Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem". Program ten jest wspólnym przedsięwzięciem gminy Czechowic-Dziedzic oraz Grupy LOTOS S.A. Zespół Projektowy zdecydował, że Projekt będzie dotyczył tematyki przyrodniczej i został zatytułowany "Wiosenny ogród od A do Z".

Tu podaj tekst alternatywny
Na podstawie paragrafu 5 Rozporządzenia z dnia 11 sierpnia 2017r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U.poz.1603) biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły proponuję następujące dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2017/2018:

• 18,19,20,30 kwietnia 2018r.
• 2,4 maja 2018r.
• 1 czerwca 2018r.
• 19 czerwca 2018r.

Jednocześnie informuje się rodziców i uczniów, że w w/w dniach w szkole będą organizowane zajęcia opiekuńcze.


KOMUNIKAT!!!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 wraz z pasowaniem uczniów klas I SP odbędzie się 4 września 2017r.o godz.9.00. Wcześniej o godz.8.00-msza świeta.

Wszystkie podręczniki do wszystkich klas uczniowie otrzymają w szkole, w pierwszych dniach nauki!!
KOMUNIKAT!!!

Zebranie organizacyjne w sprawie pracy oddziałów przedszkolnych odbędzie się 29.08.2017r.godz.17.00 w salkach katechetycznych przy kościele!!!
W roku szkolnym 2017/2018 każdy uczeń otrzyma w szkole potrzebne podręczniki i ćwiczenia.